Aktywny wypoczynek

Aktywny wypoczynek

Aktywny wypoczynek

Aktywny wypoczynek

W związky z tym, iż w naszej ofercie są do dyspozycji Państwa rowery, proponujemy wycieczki szlakami:

1. Giżycko - Sztynort - Giżycko, długość trasy ok 66 km, przebiega przez : Giżycko - Świdry - Pieczarki - Pozezdrze - Harsz - Sztynort - Stawiska - Radzieje - Dłużec - Mażany - Jankowo - Parcz -Gierłoż - Doba - Kamionka - Piękna Góra - Giżycko


 Jest to szlak stanowiący pętle umożliwiający rozpoczęcie i zakończenie wędrówki w jednym miejscu przez co nie ma potrzeby powrotu do miejsca startu innym środkiem komunikacji. Szlak ten ze wzgledu na znaczną długość przeznaczony jest dla bardziej wytrawnych turystów. Przez znaczą cześć szlak ten przez prowadzi po drogach powiatowych, na których w sezonie letnim zwiększa sie natężenie ruchu samochodowego. Jego zaletą jest natomiast połaczenie kilku najważniejszych atrakcji turystycznych okolic Giżycka m.in byłej kwatery wojennej Hitlera w Gierłoży - Centrum Turystyki wodnej w Sztynorcie - czy byłej kwatery Himmlera (dowódcy SS) w Pozezdrzu. 

2. Kruklanki - do jezior puszczańskich, długość trasy to ok 55 km, przebiega przez: Kruklanki - Jeziorowskie - Leśny Zakątek - Zamoście - Orłowo - Wolisko - Jurkowo Węgorzewskie - Możdzany - Grądki kruklaneckie - Kruklanki

Szlak przebiega przez środkową i południową część Puszczy Boreckiej. Jest to kompleks leśny o pow.. ok. 25 000 ha z przewaga lasów iglastych o bogatym podszycie i runie leśnym. Występują tu też tereny podmokłe porośnięte lasem liściastym. Krajobraz urozmaicaja wzgórza morenowe przekraczające 200 m.n.p.m. Najcenniejsze obszary Puszczy objeto ochrona rezerwatowa. Tu powstała Stacja Hodowli Żubrów, które obecnie żyją na wolności

3. Wilkasy - Ryn - Święta Lipka, długość trasy to ok 65 km, przebiega przez: Wilkasy - Szczybały Giżyckie - Skop - Tros - Ryn - Knis - Salpik - Nakomiady - Owczarnia - Kwiedzina - Gierłoż - Czerniki - Karolewo - Kętrzyn - Biedaszki - Pieckowo - Święta Lipka

Szlak ten przez swoją długość przeznaczony jest dla bardziej wytrawnych turystów. Przez znaczą cześć szlak ten przebiega przez drogi o wysokim natężeniu ruchu, co sprawia, że szlak ten jest stosunkowo niebezpieczny zwłaszcza na odcinkach prowadzacych po drogach krajowych. Jego ideą jest połączenie Giżycka z Rynem oraz sanktuarium w Świętej Lipce. Po drodze mijamy także takie punkty stanowiące atrakcje tyrystyczne jak manufakturę w Nakomiadach, bylą kwaterę Hitlera w Gierłoży, czy Kętrzyn wraz z jego zabytkami. Szlak w 100% przebiega po nawierzchni asfaltowej.

4. Szlak rowerowy   Wydminy - Miłki - Giżycko - Sulimy - Kożuchy - Upałty - Kruklin - Sucholaski - Wydminy - Lipińskie - Miłki - Rydzewo - Kanał Kula - Wilkasy, długość trasy to ok 63 km 

Jest to szlak stanowiący pętlę, umożliwiający rozpoczęcie i zakończenie wędrówki w jednym miejscu, przez co nie ma potrzeby powrotu do miejsca startu innym środkiem komunikacji. Przez znaczą część szlaku przebiega on przez drogi powiatowe i wojewódzkie, na których w sezonie letnim zwiększa sie natężenie ruchu samochodowego.

5. Zielony szlak rowerowy. 

Długość: 70 kilometrów. Trasa: Giżycko – Kożuchy Wlk. – Upałty M. – Kruklin – Sucholaski – Wydminy – Szczepanki – Miłki – Rydzewo – Kanał Kula – Bogaczewo – Giżycko

Rezerwat ornitologiczny J. Kożuchy. Żyje tu ponad 58 gatunków ptactwa błotnego i wodnego, z największą w Polsce kolonią mewy śmieszki.

Upałty Małe. Dwór z pocz. XX wieku, wchodzący w skład dawnego zespołu dworsko-pałacowego rodziny Kuhnke, rozległe zabudowania inwentarskie i gospodarcze oraz pozostałości parku. 

Kruklin. Po lewej stronie panorama jez. Kruklin stąd bierze początek szlak kajakowy rzeki Sapiny. 

Sucholaski. Gospodarstwo z hodowlą strusi. Tradycyjna zabudowa mazurska.

Miejscowość letniskowa o zabudowie małomiasteczkowej z przełomu XIX i XX wieku. Naprzeciwko Wydmin długa wyspa połączona z lądem dwoma mostami. Kościół poewangelicki z XVI w., obecny wygląd  z 1857 r., z barokową amboną.

Rezerwat Łąki Staświńskie. Duży kompleks łąk zlokalizowanych na wilgotnych siedliskach, które dzięki dużemu udziałowi pięknie kwitnących roślin należą do bardzo efektownych elementów krajobrazu.

Lipińskie. Wieś założona w 1487 r. Na polach między wsią a Lipowym Dworem, po prawej stronie szosy, można obejrzeć ruiny bunkrów Giżyckiego Rejonu Umocnionego z czasów II w.ś. Około 100 m za ostatnimi zabudowaniami Lipińskich na prawo od drogi zniszczony cmentarz mazurski.

Pamry (niedaleko od trasy). Dwór z II poł. XIX w. stary park o kompozycji krajobrazowej z cennym, różnogatunkowym starodrzewem.

Staświny (w pobliżu trasy). Miejsce kultu średniowiecznych Prusów – grodzisko zwane „Świętą Górą” lub „Srebrną Górą”. Jadąc dalej w kierunku Miłek cmentarz mazurski oraz ruiny bunkrów GRU z II w.ś. 

Miłki Najstarszy kościół na Mazurach, wzniesiony w XV wieku w stylu gotyckim. Zabytkowy ołtarz z 1669 r., empora organowa z 1698 r., barokowa wieża. Obelisk poświęcony poległym I w.ś. 200 m na lewo od drogi Miłki–Rydzewo, po wschodniej stronie kanału między Buwełnem i Wojnowem cmentarz żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w 1914 r. Zniszczone bunkry GRU z II w.ś. na szczytach wyniesień wzdłuż drogi.

„Stara Kuźnia” w Przykopie, (trochę poza trasą). Karczma w byłym majątku ziemskim rodziny Grossmann z zachowanym dworem i zabudowaniami gospodarczymi.

Rezerwat Bagno Nietlickie. 513 ha, jeden z najciekawszych użytków ekologicznych w regionie, największe w Polsce zlotowisko żurawi, ostoja bąka, rybitwy czarnokropiatki, wodniczów.

Rydzewo. Wieś z 1552 r., w jej centrum kościół z końca XVI w. łączący cechy gotyku i baroku. Ołtarz i empora z I poł. XVII w. Zabytkowa „Gospoda Pod Czarnym Łabędziem”.

Kanał Kula, 110 m długości, rozdzielający jezioro Boczne od jeziora Jagodnego. Przez żeglarzy miejsce to zwane jest „mazurskim równikiem” i często odbywa się tu „chrzest mazurski”.

Strzelce. Stanica wodna, zespół domków, pole namiotowe.

Wilkasy. Duża wieś letniskowa zał. w XV w. Za Wilkasami droga przekracza Kanał Niegociński łączący jezioro Niegocin i Tajty. 

6. Czerwony szlak rowerowy - 

Długość 67 kilometrów. Trasa: Giżycko – Wilkasy – Bogaczewo – Gorazdowo – Monetki – Stara Rudówka – Ryn – Salpik – Nakomiady – Owczarnia – Kwidzyna – Gierłoż – Parcz – Doba – Kamionki – Guty – Piękna Góra – Giżycko.

Gorazdowo. Niewielki były majątek ziemski z XIX w. Dwór położony jest między parkiem a podwórzem, usytuowany na wysokim wzniesieniu.

Monetki. Wzniesiony na początku XX wieku dworek, w kształcie prostokąta, pokryty dachem mansardowym. Z byłego majątku prócz dworu pozostały jeszcze zabudowania gospodarcze i park.

Stara Rudówka. Były ośrodek życia kulturalnego i religijnego arian osiadłych w Prusach. Od 1659 r. wieś dzierżawił Zbigniew Morsztyn – poeta, arianin, wybitny przedstawiciel baroku.

Ryn. Zamek krzyżacki z 1393 r. Obecną postać neogotycką otrzymał w 1853 r. Z dawnych budowli zachowało się ok. 30 zabytkowych XIX–wiecznych domów (ul. Świerczewskiego, Kościuszki), wiatrak holenderski z 1873 r., kaplica ewangelicka z XIX w. oraz magazyn zbożowy z przełomu XIX i XX w.

Głąbowo. Zachował się ciekawy architektonicznie dwór, park i pozostałości po zabudowaniach gospodarczych. W pobliskiej wsi Orło staropruskie grodzisko.

Nakomiady. Wartym obejrzenia jest kościół parafialny z I poł. XIV w. wybudowany w stylu gotyckim. We wsi znajduje się również pałac barokowy z 1704 r., niedaleko za wsią rodowy cmentarz z ruinami kaplicy należący do pierwszych właścicieli majątku rodziny von Redecker.

Muzeum Ziemi Mazurskiej w Owczarni. Bogaty zbiór sprzętów gospodarstwa domowego, oryginalnie zachowana tzw. „czarna kuchnia”, meble, mapy, warsztat tkacki itp.

żródło:http://mojemazury.pl/
źródło: http://www.szlaki.mazury.pl/
 


 

Zapraszamy do zwiedzania Mazury i okolic...

 pokochaj mazury