Kanał Mazurski jest jedną z unikalnych budowli z oryginalnymi rozwiązaniami technicznymi, wspaniale wkomponowany w środowisko naturalne.
Celem budowy było odprowadzenie w kierunku północnym wód z Wielkich Jezior Mazurskich do rzeki Pregoły w celu uzyskania drogi wodnej do Bałtyku, oraz wykorzystania energii wodnej do poruszania siłowni wodnych i osuszenia około l7 tysięcy hektarów łąk. W późniejszym okresie zrezygnowano z funkcji energetycznej kanału i planowano wykorzystać go jedynie jako drogę wodną do transportu drewna, materiałów budowlanych, torfu oraz turystyki. Niektórzy snują przypuszczenia, jakoby Kanał Mazurski miał służyc jako droga wodna dla okrętów podwodnych typu U-Boot, a na Mazurach planowano budowę bazy remontowej tych jednostek. Tym przypuszczeniom przeczą jednak wymiary śluz 45 x 7,5m i głębokość ok. 2m.
Kanał Mazurski miał połączyć jezioro Mamry przez Łynę na terenie dzisiejszego Obwodu Kaliningradzkiego z Bałtykiem. Ma ponad 50 kilometrów długości, z czego ponad 20 w Polsce. Biegnie od Mamr przez Leśniewo - jezioro Rydzówka - Guję - Bajory Małe - Bajory Wielkie - Brzeźnicę. Budowę zaczęto w 1911 roku, przerwano w 1914, wznowiono w 1934 i przerwano w 1942 roku.
Ze śluz położonych na terenie Polski tylko śluza położona koło wsi Guja (pow. węgorzewski, gmina Węgorzewo) została zbudowana w całości. Dotrzeć tam można z Leśniewa drogą na Węgielsztyn (14 kilometrów)
ZABYTKOWE MOSTY W STAŃCZYKACH
Północne krańce Mazur należą do najrzadziej odwiedzanych zakątków kraju. Właśnie tu, wśród uroczych pagórków i łąk, za wsią Stańczyki, znajdują się potężne wiadukty nieczynnej linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy (31km). Mosty w Stańczykach są najwyższymi na linii i jednymi z najwyższych w Polsce. Długość - 200m i wysokość 36m. Konstrukcja żelbetowa, pięcioprzęsłowa o równych 15m łukach. Architektura charakteryzuje się doskonałymi proporcjami a filary ozdobione są elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach w Pont du Gard. Stąd nazwa - 'Akwedukty Puszczy Rominckiej'.
http://mazury.info.pl/stanczyki/index.html
Częstochowa Północy - Święta Lipka
Kierując sie w stronę zachodu, w kierunku Reszla możemy podziwiać barokowe kapliczki drogi różańcowej, ustawione na trasie liczącej około 6 km długości.
Z powodu licznych grup pielgrzymów, często nazywana jest "Częstochową Północy" - Święta
Lipka ościół znajduje się w
Święta Lipka - ta niewielka miejscowość znana już od XV wieku jako miejsce licznych pielgrzymek, położona jest w pobliżu Kętrzyna nad jeziorem Dejnowa. Co roku, ponad 100tys. turystów przyjeżdżających na Mazury, odwiedza znajdujące się tu Sanktuarium Maryjne. miejsc
u poprzednio istniejących
dwóch kolejnych kaplic - pierwszej z ok.1400r. i drugiej wybudowanej w.1619r. z inicjatywy sekretarza królewskiego Stefana Sadorskiego.
Sztynort
To dziś przede wszystkim bardzo popularny port jachtowy na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Uchodzi za największą przystań zajmując znaczną część niewielkiego Jeziora Sztynorckiego (gł. śr. 2,2 m, pow. 46 ha). Na terenie portu znajduje się sklep spożywczy i żeglarski, restauracje, legendarna tawerna "Zęza" znana każdemu kto chociaż raz przemierzył jeziora mazurskie. Są tu warsztaty: szkutniczy, żaglomistrzowski i naprawy silników. Jest gdzie zaparkować auto i zatankować.
Letnie wieczory w Sztynorcie to liczne imprezy artystyczne, w tym koncerty szantowe.
http://mazury.info.pl/atrakcje/
Safari - bezkrwawe
Gospodarstwo jest ewenementem w skali regionu. Bowiem na ok. 300 ha ogrodzonej ziemi, w pięknej, zielonej, poprzecinanej licznymi wzniesieniami i ooczkami wodnymi okolicy, można spotkać stada danieli, jeleni europejskich, jelenie mandżurskie, dziki, świniodziki. Znajduje się tu jedyne w Europie gniazdo jelenia marali. Mieszkają także muflony, dzikie owce arui, koniki Przewalskiego, tarpany, długowłose jaki, guanako, lamy, konie kucyki, krowy, hailandy i herefondy, owce kameruńskie i skundy, kozy a nawet zebry i wielbłądy. Można obserwować orły bieliki, żurawie, czaple i gniazdujące na bagnach kormorany. Jest też egzotyczne ptactwo: strusie, pawie, bażanty. Gospodarstwo zwiedza się na pokładzie samochodu terenowego, co dodaje uroku całej wyprawie.
Osobliwym miejscem na terenie gospodarstwa jest wyspa stylizowana na wioskę Jaćwingów, połączona z lądem zwodzonym mostem. Odbywają się tutaj biesiady z ogniskiem ze sporą dawką muzyki, daniami z grilla czy kociołka.
Miłośnikom ekstremalnej jazdy oferujemy dodatkowo pokonywanie stawów i niedostępnych terenów amfibią, a dla osób szukających spokoju, relaksujący rejs gondolą.
Safari to niezwykły zakątek w naszym regionie, warty zobaczenia. Na pewno spodoba się najmłodszym przyrodnikom. Prosimy nie zapomnieć zabrać ze sobą aparatu fotograficznego. Warto uwiecznić ten wspaniały krajobraz i zwierzęta.
żródło:http://zajazd-rudziewicz.pl/safari/
Śluza Guzianka
Śluza komorowa w Guziance, części Rucianego-Nidy, pomiędzy jeziorami Guzianka Mała i Bełdany. Wybudowana w roku 1879. Początkowo komora śluzy była wykonana z drewna, dopiero w 1899 drewno zastąpiono ścianami z cegieł i kamienia. Rocznie śluzuje się przez nią około 20. 000 łodzi. Łączy główny system jezior mazurskich (przez jezioro Bełdany), z miastem Ruciane-Nida, z Jeziorem Nidzkim oraz z mniejszymi jeziorami Guzianka Mała i Guzianka Wielka (poziom wody wyższy o około 2 m, od większości zbiorników żeglownych w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich). Ważny węzeł komunikacyjny na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W sezonie żeglarskim ruch przez śluzę jest na tyle duży, że od pewnego czasu rozważa się wybudowanie drugiej komory w miejscu znajdującego się nieopodal jazu.
Kiepojcie
Zapraszamy do zwiedzania Mazury i okolic...